Publikācijas

Latvijas ananass – ķirbis

Veselības laboratorijas vadītājs ārsts Sergejs Kuzņecovs iesaka ķirbjus ēst katru dienu. Gan to uz turvērtības, gan dziedniecisko īpašību dēļ. Šo dārzeni viņš sauc par Latvijas ananasu.

Ķirbja dzimtene ir Meksika, kur no seniem laikiem cilvēki novērtējuši šī dārzeņa dziednieciskas spējas. Kas tajā ir tik unikāls? Ķirbis satur daudz pektīnvielu un labi palīdz regulēt vielmaiņu, ja ir palielināts svars, aizcietējumi, tūskas, nieru un žultspūšļa slimības. Arī pret ļaundabīgajiem audzējiem grūti iedomāties labāku dārzeni par šo.

Ķirbī ir visi organismam nepieciešamie vitamīni - A, visa B grupa, C, PP, kā arī minerālvielas - cinks, dzelzs, magnijs. Bet visu vērtīgo vielu esence ir sēklas. Jau pusgadu Veselības laboratorija ražo ķirbju sēklu eļļu, kas ir nopērkama aptiekās - tā ir zaļā krāsā, nedaudz iesarkana. Eļļa satur antioksidantus, neaizvietojamās taukskābes (linolēnskābi un oleīnskābi), galvenais - tā ir dabīgā cinka avots. Šādā veidā organisms to spēj izmantot daudz labāk nekā polivitamīniem pievienoto cinku. Ja organismā trūkst antioksidantu un cinka, rodas nogurums, bērniem zūd ēstgriba, viņi atpaliek augumā no saviem vienaudžiem un bieži slimo ar infekcijas slimībām, lūst nagi, un uz tiem parādās balti plankumi, slikti dzīst rētas, rodas nervozitāte, impotence, neauglība.

Ja jums ir alerģija, mazasinība, mutes dobuma un auss iekaisumi, katarakta, prostatas adenoma, artrīts, osteoporoze, diabēts, kuņģa vai divpadsmitpirkstu zarnas čula, pievienojiet salātiem 1-2 tējkarotes ķirbju eļļas katru dienu. īpaši ķirbju eļļu vajadzētu lietot vasarā.

Kāpēc? Nesen atgriezos no mācībām Eiropas onkoloģijas institūtā Milānā, kur eksperts no Vēža aģentūras Francijā informēja, ka Eiropu, iespējams, drīzumā skars specifiska ādas audzēja - melanomas - epidēmija. Šī problēma ir saistīta ar UV aizsargkrēmu arvien plašāku lietojumu, jo tie nomāc dabīgo ādas aizsargreakciju pret UV stariem. Krēmi no melanomas nepasargā, bet gan bagātīgs organisma nodrošinājums ar antioksidantiem. Un tieši tāpēc vajadzētu ēst gan ķirbjus, gan lietot ķirbju sēklu eļļu.

Starp citu, olīveļļa, linsēklu un ķirbju eļļa ir vienas no vērtīgākajām uztura bagātinātājām un pilnvērtīgiem antioksidantu avotiem. Eļļas, ko mēs izmantojam cepšanai, ir rafinētas, tādēļ to uzturvērtība ir nabadzīga. No ASV importētā ķirbju eļļa maksā 24 latus litrā, mūsu ražotā ir uz pusi lētāka.

No ķirbju sēklu atlikumiem, kas rodas, ražojot eļļu, Veselības laboratorijā tiek gatavots ķirbju sviests. Kārumnieki tam var pievienot medu, sviests labi garšo ari ar melnajiem pipariem.