Publikācijas

Latvijas ananass – ķirbis

Ķirbja dzimtene ir Meksika, kur no seniem laikiem cilvēki novērtējuši šī dārzeņa dziednieciskas spējas. Kas tajā ir tik unikāls? Ķirbis satur daudz pektīnvielu un labi palīdz regulēt vielmaiņu, ja ir palielināts svars, aizcietējumi, tūskas, nieru un žultspūšļa slimības. Arī pret ļaundabīgajiem audzējiem grūti iedomāties labāku dārzeni par šo.

Eļļainas vērtības

Tikai pamazām onkologi, dietologi un citi gudri vīri atkal pamana zilziedainā auga eļļas vērtīgās īpašības - cilvēkam tik vajadzīgās polinepiesātinātās taukskābes, linolskābi un linolēnskābi, lignānu, fitoestrogēnus.. Tās ir ne tikai svarīgs nervu šunu būvelements, bet ir nepieciešamas arī unikalu organisma bioloģisko regulatoru- prostaglandīnu – veidošanai.”Labie” prostaglandīnu izšķīdina asinsvados trombus, pazemina asinsspiedienu, stiprina asinsvadus, samazina iekaisumus un sāpes locītavās, veicina rēu sadzīšanu, paaugstina organisma aizsargspējas cīņā ar vīrusiem un vēža šūnām.

Uzturā - skujas, sēnēs un augu eļļas

- Cilvēka veselībai, imunitātei ir nepieciešams ar uzturproduktiem uzņemt zināmu tauku daudzumu. Šeit es domāju tieši nepiesātinātās taukskābes, ko satur augu tauki. Visi zinām, cik veselīga ir olīveļļa, ka cilvēki, kas lieto tā saukto Vidusjūras diētu, izceļas ar ilgdzīvošanu. Pie mums olīvkoki neaug, toties ir visas iespējas audzēt rapsi, no kura iegūtā eļļa pēc ķīmiskā sastāva ir līdzīga olīveļļai. Regulāri ik rītu lietojot 1 — 2 tējkarotes rapšu eļļas, var izvairīties no sirds un asinsvadu slimībām. Savas labās īpašības ir katrai eļļai, bet linsēklu eļļu es īpaši izceltu kā vēža profilakses līdzekli. Tā bagātīgi satur F vitamīnu, kam piemīt pretiekaisuma īpašības, kas ļauj atbrīvot organismu no iekaisuma reakcijām.

Šūnas prasa tauciņus

Katrai taukskābei ir sava vieta organismā un vielmaiņas procesā. Ļoti daudzi vitamīni, piemēram, E un A, šķīst tikai taukos, tāpēc, ja taukvielu trūkst, organisms tos uzsūkt nevar un paliek bez šiem vitamīniem. Cilvēkam vajadzīgs pat speķis, kas satur specifisku taukskābi oleīnskābi. Organismam ir noderīgi gan dzīvnieku, gan augu tauki. 
«Uzturam jābūt harmoniskam, tajā nedrīkst radīt deficītu,» uzsver ārsts. Tie, kas, nekonsultējušies ar ārstu, stihiski izlemj izsviest no ēdienkartes taukvielas, riskē iedzīvoties dažnedažadās slimībās, tostarp nervu un ādas kaitēs. 
Ja kāds izlēmis, ka todien atļausies 50 gramu cūkas speķa, tad dienas normai vēl vajadzētu divas trīs tējkarotes augu tauku. Tiesa, nebūs viegli izrēķināt, cik īsti tauku dienā apēdam. Daudzi produkti, tostarp bulciņas un cepumi, satur slēptos taukus, par kuriem pat neiedomājamies.

Tomātu eļļa

Tomāti ir labākais LIKOPĒNA avots. LIKOPĒNS ir antioksidants, kas pieder tai pašai saimei, kurai pieder bēta karotīns, un pētnieki apgalvo, ka tas pasargā no audzējiem. Pēc ASV žurnāla Journal of the National Cancer Institute datiem, cilvēki, kas regulāri uzturā lieto tomātus, var samazināt audzēju attīstību dažādos orgānos pat līdz 40% un vairāk. Pārliecinoši dati iegūti par prostatas, plaušu, kuņģa, kā arī aizkuņģa dziedzera, resnās zarnas, taisnās zarnas, barības vada, mutes, krūts un dzemdes kakla vēzi. Vēža profilaksei riska grupas zinātnieki iesaka ne mazāk kā 6,5 mg LIKOPĒNA dienā .